H.S. Basketball District Tournaments Scoreboard

By  | 

HARRISONBURG, Va. -- Scores from high school basketball district tournaments:

BOYS
Valley District
First Round - Friday, Feb. 8
(4) Waynesboro 65, (5) Turner Ashby 59
(6) Fort Defiance 42, (3) Rockbridge County 40

Semifinals - Monday, Feb. 11
(1) Spotswood 74, (4) Waynesboro 38
(2) Broadway 60, (6) Fort Defiance 34

Consolation/Region 3C Qualifier - Tuesday, Feb. 12
(6) Fort Defiance 57, (4) Waynesboro 49

Championship - Wednesday, Feb. 13
(1) Spotswood 64, (2) Broadway 42

Shenandoah District
First Round - Friday, Feb. 8
(1) East Rockingham 77, (8) Stonewall Jackson 31
(4) Robert E. Lee 55, (5) Wilson Memorial 41
(3) Riverheads 66, (6) Page County 56
(2) Stuarts Draft 92, (7) Buffalo Gap 83

Semifinals - Tuesday, Feb. 12
(4) Robert E. Lee 51, (1) East Rockingham 41
(2) Stuarts Draft 92, Riverheads 90 (OT)

Championship - Thursday, Feb. 14
(4) Robert E. Lee 90, (2) Stuarts Draft 68

Bull Run District
First Round - Friday, Feb. 8
(3) Strasburg 54, (6) Rappahannock County 44
(5) Madison County 62, (4) Clarke County 47

Semifinals - Wednesday, Feb. 13
(2) Central 70, (3) Strasburg 41
(1) George Mason 66, (5) Madison County 46

Championship - Thursday, Feb. 14
(1) George Mason 51, (2) Central 42

---------------------------------

GIRLS
Valley District
First Round - Friday, Feb. 8
(4) Turner Ashby 45, (5) Waynesboro 29
(6) Rockbridge County 62, (3) Broadway 56

Semifinals - Monday. Feb. 11
(1) Spotswood 57, (4) Turner Ashby 42
(6) Rockbridge County 52, (2) Fort Defiance 49

Consolation/Region 3C Qualifier - Tuesday, Feb. 12
(4) Turner Ashby 41, (2) Fort Defiance 33

Championship - Wednesday, Feb. 13
(1) Spotswood 75, (6) Rockbridge County 42

Shenandoah District
First Round - Friday, Feb. 8
(1) Page County 25, (8) Buffalo Gap 23
(4) Riverheads 44, (5) Luray 33
(3) Stuarts Draft 54, (6) Wilson Memorial 37
(2) East Rockingham 55, (7) Robert E. Lee 43

Semifinals - Wednesday, Feb. 13
(1) Page County 49, (4) Riverheads 43
(2) East Rockingham 49, (3) Stuarts Draft 43

Championship - Friday, Feb. 15
(1) Page County 67, (2) East Rockingham 60

Bull Run District
First Round - Friday, Feb. 8
(4) Central 48, (5) Clarke County 41
(3) Strasburg 51, (6) Rappahannock County 16

Semifinals - Wednesday, Feb. 13
(1) George Mason 35, (4) Central 31
(3) Strasburg 45, (2) Madison County 31

Championship - Thursday, Feb. 14
(3) Strasburg 45, (1) George Mason 37